W nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca 2021 nastąpi zmiana czasu – zegary przesuniemy o godzinę wprzód z 2.00 na 3.00. Dla pracowników, którzy będą w tym czasie w pracy oznacza to, że przepracują o jedną godzinę mniej. Co z ich wynagrodzeniem, gdy pracują w oparciu o stawkę godzinową?
Kodeks pracy i wynagrodzenie pracownika
Niewypracowanie przez pracownika dobowego wymiaru czasu pracy z powodu przesunięcia czasu nie może powodować dla niego negatywnych konsekwencji. Kodeks pracy przewiduje w tej sytuacji rozliczenie na zasadzie wynagrodzenia postojowego. Pracodawca jest zobowiązany zapłacić za godzinę o którą skraca się doba, gdyż pracownik był gotowy ją przepracować, lecz z przyczyn od niego niezależnych nie mógł tego zrobić.
Wysokość wynagrodzenia za czas przestoju powinna być określona w regulaminie pracy. Jeżeli nie ma odpowiedniego przepisu, który by regulował tę stawkę, to powinna ona wynieść 60% wynagrodzenia. Nie może być jednak niższa, niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku.
Dodatek za pracę w nocy
Konieczność uiszczenia płatności za nieprzepracowaną godzinę przy przesunięciu czasu z zimowego na letni wynika z obowiązku zapłaty wynagrodzenia za liczbę godzin zgodnie z wymiarem czasu pracy danego pracownika. Jednak pracownik świadczący pracę w nocy, gdy następuje zmiana czasu, nie otrzyma dodatku z tytułu pracy w nocy.
UWAGA! Jeżeli pracownik przepracuje obowiązujący wymiar czasu pracy, mimo przesunięcia czasu, jego praca nie będzie stanowić nadgodzin. Znaczenie ma liczba godzin faktycznie przepracowanych, a nie godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy.