Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju opracowały projekt ulgi na robotyzację, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Będzie to ulga umożliwiająca odliczenie 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Będzie dotyczyć również m.in. leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty.
Dla kogo ulga na robotyzację w roku 2021?
Odliczenie będzie przysługiwać podatnikom CIT i PIT chcącym zautomatyzować stanowisko pracy, bez względu na wielkość i rodzaj branży.
Jakie koszty kwalifikowane będzie można odliczyć?
Ulga na robotyzację uwzględni koszty kwalifikowane związane z:
- hardware’m,
- software’m (np. oprogramowaniem do maszyn),
- zakupem elementów do maszyn,
- szkoleniem pracowników obsługujących maszyny,
- leasingiem na nowy sprzęt.
Możliwości odliczenia ww. kategorii kosztów będzie analizować Krajowa Administracja Skarbowa.
Jakie efekty ma przynieść ulga na robotyzację?
Projekt ulgi na robotyzację zakłada zwiększenie liczby robotów w produkcji przemysłowej, co ma się przełożyć na wyższą wydajność produkcji oraz jej niższe koszty. Wśród korzyści wymieniane są także polepszenie jakości oraz elastyczności przemysłu, a także poprawa komfortu pracy w sektorze. W dłuższej perspektywie ulga ma wpłynąć na większą ekspansję eksportową i pomóc utrzymać światowe trendy w polskiej gospodarce.
Okres obowiązywania ulgi na robotyzację w 2021 roku
Ulga zacznie obowiązywać z początkiem 2021 i za ten rok, składając zeznanie roczne, będzie można odliczyć ją od podstawy opodatkowania. Ulga będzie funkcjonować przez pięć lat, do końca 2025 roku.
Z rządowych szacunków wynika, że dzięki uldze na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć nawet 1,1 mld. złotych w ciągu pięciu lat jej funkcjonowania.