Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Jedną z decyzji jest pozostanie przy obecnych stawkach VAT 23% i 8%.
Ze względu na panującą epidemię i jej wpływ na gospodarkę, plan powrotu do stawek VAT sprzed 2011 roku, tj. 22% i 7% został wstrzymany. Mimo, iż Polska spełniła zakładane wtedy warunki do obniżenia VAT o 1%, od stycznia 2021r. będą nadal obowiązywać podwyższone stawki. Utrzymanie ich na obecnym poziomie zasili budżet państwa kwotą 9,9 mld zł.
Dwa warunki powrotu do niższych stawek VAT
Polska gospodarka miała do spełniania łącznie dwa warunki, aby powrócić do niższych stawek:
- stosowana miała być stabilizująca reguła wydatkowa (algorytm ustalający limit wydatków, dla stabilności wydatków publicznych),
- miały zostać osiągnięte określone wskaźniki – relacji państwowego długu publicznego netto do PKB (nie większe niż 43%) oraz sumy corocznych różnic między wartością relacji wyniku nominalnego do PKB oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego (nie mniejsze niż 6%)
Warunki te zostały spełnione w roku poprzedzającym możliwość obniżenia stawek VAT, tak jak zakładała ustawa. Jednak, jak uzasadnia swą decyzję Ministerstwo Finansów „ warunki te, z uwagi na epidemię COVID-19, nie zostały spełnione w sposób trwały.” Obecnie konieczne jest zapewnienie środków finansowych na wspieranie odbudowy gospodarki.
! UWAGA !
Podpisana nowelizacja daje również możliwość Radzie Ministrów na przyjmowanie programów rządowych udzielania wsparcia finansowego dla poszczególnych przedsiębiorców lub ich grup. Dodatkowo wojewodowie, minister zdrowia i premier będą mieli prawo do wydawania poleceń przedsiębiorcom w stanach zagrożenia epidemicznego i epidemii COVID-19, a także na 3 miesiące po ich odwołaniu.