Ogólnoświatowa pandemia COVID sprawiła, że wiele właścicieli firm musi radzić sobie z jej tragicznymi skutkami. Przedsiębiorcy zmuszeni zostali do przystosowania się do nowej, bardzo trudnej rzeczywistości. Dla niektórych osób lockdown wprowadzony na początku pandemii w marcu 2020 roku, był wyrokiem skazującym ich przedsiębiorstwa na zamknięcie. Wprowadzono rygorystyczne zasady i zamknięto całkowicie wiele branż, bardzo ważnych dla gospodarki Polski. Te działania, choć podejmowane, aby walczyć o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, miały opłakane skutki dla życia wielu ludzi. Jak sobie radzić w czasach kryzysu? Za chwilę o tym opowiem.
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami >>
Firma w czasie kryzysu
Oczywiste jest, że kryzys w przypadku małych i dużych przedsiębiorstw będzie przebiegał inaczej. Różne będą reakcję, przebieg oraz jego skutki. Małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej elastyczne, co może być ich plusem w podejmowanej walce. Jednak posiadają ograniczone zasoby finansowe, co z kolei może pogłębić ich trudną sytuację. Obecny kryzys dotyczy przede wszystkim branży gastronomicznej, weselnej, turystycznej, eventowej oraz branży fitness. Oczywiście z pewnością jej skutki odczuwalne są również dla innych, niewymienionych wyżej sektorów.
Lockdown w Polsce
Na czas lockdownu wiele właścicieli firm pozostało bez jakichkolwiek dochodów. W momencie, gdy nie generujesz dochodów i nie możesz prowadzić swojej działalności, nie masz również skąd wziąć pieniędzy na utrzymanie pracownika i zapewnienie mu dochodu. Tu rozgrywa się drugi ludzki dramat. Wiele osób pracujących na umowach zlecenie z dnia na dzień pozostawało bez pracy i środków do życia. Umowa o pracę, także nie była wystarczającą ochroną. A przecież każdy z nas, niezależnie od tego, czy prowadzi własny biznes, czy jest zatrudniony przez przedsiębiorcę, posiada zobowiązania finansowe i musi mieć środki do życia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska, jedynie 53% Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Żeby jeszcze lepiej zobrazować tę ciężką sytuację, dla porównania przeciętny Chińczyk odkłada ponad połowę swoich dochodów miesięcznie. Jak widać, większa część społeczeństwa polskiego zdecydowanie nie była przygotowana na tę trudną sytuację i nie posiada oszczędności.
O ile w ogóle można tak powiedzieć, czas ten okazał się łaskawy przede wszystkim dla branży e-commerce oraz przedsiębiorstw, które dostarczają wszelkich produktów medycznych. Całkowite zamknięcie nie dotyczyło także branży budowlanej. W lepszej sytuacji są również freelancerzy, którzy oferują swoje usługi i konsultacje on-line.
Jakie podjąć działania, by uratować swoje przedsiębiorstwo?
Każdy przedsiębiorca chce rozwijać firmę i odnosić sukcesy. Jednak sukces, oprócz ogromnej radości, którą daje, niczego Cię nie uczy. To radzenie sobie z trudną sytuacją i kryzysem, da Ci nowe doświadczenie i naukę na przyszłość. Mimo wielu trudności trzeba pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie należy załamywać rąk, tylko szukać rozwiązań. Podpowiemy jakie działania możesz podjąć, aby uchronić swoją firmę i wyjść z kryzysu.
Niewątpliwie, to od reakcji na kryzys w przedsiębiorstwie zależy, czy uda się go pokonać. Podejmowanym działaniom nie może towarzyszyć strach, decyzje powinny być racjonalne i przemyślane. Człowiek to najważniejszy zasób firmy, więc warto w każdej sytuacji zachować ludzkie podejście, myśleć o sobie, ale też o swoich współpracownikach i osobach, które zatrudniamy. Próbę wyjścia z kryzysu powinno rozpocząć się od przeanalizowania sytuacji i podjęcie odpowiednich działań. Jakie masz możliwości?
Po pierwsze
Zmiana dotychczasowej strategii przedsiębiorstwa. Należy zastanowić się, jak firma może dostosować się do całkiem nowej sytuacji. Pierwszym krokiem powinna być modyfikacja celów i podejmowanych działań. Może warto pomyśleć o wprowadzeniu nowych, innych usług? Może warto poszukać nowych kanałów dystrybucji, komunikacji? Zaoferuj klientom coś nowego, zaskocz ich. To czas na dokładne ponowne przemyślenie strategii Twojej firmy. Niezależnie od tego, czym dokładnie zajmuje się Twoje przedsiębiorstwo, z pewnością możliwości jest wiele. Żyjemy w dynamicznych czasach, możemy zaobserwować szybki rozwój we wszystkich dziedzinach naszego życia. Z pewnością Twój umysł jest na tyle kreatywny, że poradzi sobie ze stworzeniem planu B na czas kryzysu.
Jeśli masz jakieś pytania z zakresu procesów biznesowych, skontaktuj się z nami >>
Po drugie
Warto przemyśleć aktualne koszty działalności i możliwe je zmniejszyć. Szukaj oszczędności. Przemyśl swoje koszty, jednak rób to rozważnie, tak aby Twoja firma mogła nadal funkcjonować. Czas przestoju w przedsiębiorstwie wykorzystaj jak najlepiej. Może ten moment to czas na wdrożenie nowych rozwiązań, na które nie było wcześniej czasu. Staraj się również utrzymać dobre relacje z klientami oraz partnerami biznesowymi. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również konsultację z prawnikami i specjalistami od finansów. Bardziej doświadczone osoby, będą w stanie podsunąć Ci rozwiązania idealnie odpowiadające na problemy w Twoim przedsiębiorstwie.
Jeśli masz jakieś pytania z zakresu księgowości i finansów, skontaktuj się z nami >>
Po trzecie
Wprowadzona została tarcza antykryzysowa, aby pomóc przedsiębiorcom w trudnej sytuacji. Tarcza obejmuje wiele korzystnych dla przedsiębiorstwa opcji pomocy. Warto dowiedzieć się, czy Twoja firma może z nich skorzystać. Jeśli tak, nie ma się nad czym zastanawiać. Tarcza obejmuje między innymi możliwość zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące, możliwość skorzystania z niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Oczywiście, tarcza antykryzysowa nie rozwiąże problemów finansowych Twojej firmy, jednak może stanowić znaczącą pomoc.
Jeśli masz jakieś pytania z zakresu płac i kadr, skontaktuj się z nami >>
Na zakończenie warto podkreślić pozytywną myśl, nie ma sytuacji bez wyjścia, zapamiętaj. Jeśli Twój biznes przeżywa kryzys, nie poddawaj się i szukaj rozwiązań. Po analizie dojdziesz do wniosku, że sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak wydawało Ci się na początku. Mam nadzieję, że ten artykuł przyczyni się, choć w minimalnym stopniu do rozwiązania Twoich problemów jako przedsiębiorcy.
Autor: