Ministerstwo Finansów zakończyło właśnie prekonsultacje dotyczące wprowadzenia do ustawy o VAT grup VAT. Firmy, które się w nich znajdą będą mogły liczyć na korzyści finansowe i dużą oszczędność czasu, szczególnie w działach księgowości.
Grupy VAT z powodzeniem funkcjonują już w 18 krajach Unii Europejskiej, teraz znalazły się w programie „Polskiego Ładu”. Co to praktycznie oznacza?
Przygotowywane przez resort finansów regulacje pozwolą firmom działać nie tylko w podatkowych grupach kapitałowych dla rozliczeń CIT, ale także dla rozliczeń VAT. Grupę mogą tworzyć podmioty, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Wewnątrz grupy nie będą rozliczały między sobą VAT-u, tylko jeden z nich będzie wysyłał pliki JPK_VAT za wszystkie firmy. Oznacza to mniej dokumentów i mniej pracy dla działów finansowych.
Najistotniejsze są jednak korzyści finansowe – to, że np. w ramach grupy nie ma wzajemnego rozliczania VAT.
Kto najbardziej skorzysta z zakładania grupy VAT?
Przede wszystkim są to rozwiązania atrakcyjne dla podmiotów, które kupując towar lub usługę od podmiotów powiązanych, nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na wykonywanie świadczeń wykluczających to odliczenie (np. bank nabywający usługę IT nie odliczy VAT świadcząc wyłącznie zwolnione z VAT usługi finansowe). Stworzenie grupy oznaczałoby, że dla świadczeń oferowanych na rzecz członków grupy nie występuje VAT, a więc w tym przypadku nie mamy kosztu VAT – bank nie wpłaca VAT w cenie usługi – tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia z zakresu rozliczeń podatkowych, skontaktuj się z Banach Outsourcing >>
Szybszy zwrot VAT!
Grupowy VAT umożliwi zarządzanie podatkiem naliczonym i zwrotami tego podatku. Jeśli dany podmiot przed przystąpieniem do grupy był podatnikiem, który regularnie miał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, to wówczas musiał oczekiwać na zwrot VAT (standardowo do 60 dni). Gdy wejdzie do grupy, która jako całość wykazuje nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, to podatek wykazywany wcześniej jako VAT do zwrotu, będzie na bieżąco uwzględniany w rozliczeniach grupy.
Kiedy grupy VAT wejdą do polskiego porządku prawnego?
Zgodnie z planami resortu finansów, pierwszy etap wdrażania grup VAT obejmie tylko firmy tworzące Podatkowe Grupy Kapitałowe CIT. Od 2023 roku skorzystać z nowych regulacji będą mogły pozostałe grupy podatników. Docelowo więc grupy VAT będą w Polsce otwarte dla każdej formy prawnej, w tym dla małego i średniego biznesu.
– Na takie rozwiązanie biznes czeka od lat. Od dawna o możliwość grupowego rozliczania VAT postulowali przedsiębiorcy. To zdecydowane ułatwienie i uproszczenie rozliczeń dla bardzo wielu podmiotów – akcentuje nasz ekspert, Katarzyna Banach. – Bardzo dobrze, że scalenie rozliczeń podatkowych grup kapitałowych odbywać się będzie w ramach tego samego urzędu skarbowego. Do tej pory podatkowe grupy kapitałowe są w zakresie podatku dochodowego obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe, właściwe ze względu na siedzibę spółki dominującej. Natomiast w przypadku spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej, sprawy dotyczące podatku od towarów i usług (VAT) są prowadzone przez urzędy skarbowe właściwe ze względu na miejsce siedziby podatnika. Czekamy jednak na ostateczny kształt projektu. Na to, żeby kryteria tworzenia grup umożliwiały skorzystanie z tego rozwiązania jak najliczniejszej liczbie podatników. W przeciwnym razie stanie się podobnie, jak w przypadku podatkowych grup kapitałowych, które nie są u nas zbyt popularne ze względu na zbyt wygórowane warunki przystąpienia.